Per. Nis 2nd, 2020

Nasıl Avukat Olunur ? Maaşları Ne Kadar ?

Bu konumuz da sizler için avukatlık mesleğini inceledik. Nasıl avukat olunur ? Avukat maaşları ne kadar dır ?  Avukat olduktan sonra nasıl yüksele bilirim ?  sorularını yanıtlayacağız umarım yazımızı beğenirsiniz. Görüşlerinizi yorum olarak yazarsanız seviniriz.

Avukat olmak için ne yapmak gerekir ?

 

Hepimiz biliyoruz ki avukat mesleği dünya çapında olmazsa olmazımız olan bir meslektir. Adaleti sağlamak amacıyla oluşan avukatlık mesleğine ulaşmak için gerçekten çok zor bir süreç den geçmek gereklidir. Bunun belki de en zor süreçlerinden biriside okuldur. Çünkü gerçekten Hukuk bölümünün puan ve sıralamaları çok yüksek olmasıyla beraber aynı zamanda dersleri de bi o kadar çok zordur. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama bu mesleği kafanıza taktıysanız mezuniyetinize saçlarınıza aklar düşmüş bir şekilde katılabilir siniz.

Peki avukat olurken ne gibi süreçlerden geçmekteyiz;

İlk başta ki hedefimiz okuldur biliyoruz ki öncede YGS – LYS dediğimiz sınavlar artık TYT ve AYT olarak değişti. İsimleri değişirken soru stillerini de aynı zamanda değiştirdiler. Hukuk barajını ise 190 bin sıralamasına çektiler 190 bine girememiş öğrenciler tercih listesine hiç bir türlü hukuk yazamazlar. Tabi bunun başka komik bir tarafı ise 190 bine hiç bir hukuk fakültesinin almaması. Her neyse diyelim ki ilk 100 bine girdiniz, bu gerçekten çok büyük bir başarı olacaktır ama hukuk bölümüne yetecek bir başarı asla olmayacak belki bir özel üniversiteye girersiniz ki hukuk fakülte fiyatlarına tercih yapmadan önce bir göz atın derim. Kısacası İstanbul gibi büyük bir şehirde bir devlet üniversitesinde hukuk okumak için en düşük 20 bin gibi bir sıralamaya girmeniz gerekmektedir. Bu bölümü seçmeden önce iyi bir araştırma yapmanız sizin için gayet yararlı olacaktır. Güzel bir sıralama ile güzel bir üniversiteye yerleştik den sonra bir de ne görelim o derslerin o kalın kalın ayağımıza düşse ayağımızı kıracak kitapları mı dersin o yaz yaz bitmeyen sınavlardan geçme korkuları mı  dersin. Gerçekten bu mesleği yapabilenlerin ellerine kollarına sağlık. Eğer bu mesleği sevmiyorsanız sadece kariyer gibi bir amacınız varsa sakın seçmeyin gerçekten sevilmeden yapılacak dersler değil. Okul bittikten sonra ise 1 sene zorunlu staj eğitimi vardır. NE DEMİŞLER CEFASINI ÇEKMEDEN SEFASINI SÜREMEZSİN. Böyle güzel bir mesleği de kazanmak öyle kolay olamazdı zaten.

 

Avukat maaşları ne kadar ?

 

Sıra geldi avukat maaşlarını açıklamaya avukatlar ilk başlarken emeklerinin karşılığını almadıklarını düşünüyorlar ki bu konuda onlara hak vermemek mümkün değil. Avukat olmak için bütün sosyalleşmelerinden uzak kalıp evde kendilerini senelerce derse kapattıktan sonra çalışınca insan onu çok rahatlatacak bir maaşı olsun ister hatta birden zengin olmak bile isteyebilir. Ama işin aslı gerçekten yıkıcı çünkü o kadar cefanın ardından tam sefa süreceğim derken dikkat edin avukat maaşları ülkemizde değişiklik göstermek kaydı ile 3.000 TL den başlamaktadır. Hepimiz isteriz ki onca dert den sonra 10.000 TL maaşı alıp güzel bir tatile gitmek ama olmuyor. Ne yazık ki avukat olduktan sonra bir de yükselmek için dertleriniz olacak tabi bu maaş sizin çalışacağınız yerlere göre değişiklik gösterecektir. Ama gerçekten ilk başlarda sizi memnun etmeyebilir.

 

Avukat olduktan sonra nasıl yüksele bilirim ?

Avukat olmayı başardık ve örnek olarak bir özel kuruluşta işe başladık peki biz kendimizi nasıl gösterebiliriz. Nasıl yüksek maaşlara çıkıp kariyerimizi nasıl büyülte biliriz ? Bu soruların cevapları her meslekten aynı gibidir. Çünkü gerçekten ne kadar çok çalışırsak o kadar da çok kazancımız artmaktadır. Asla işten kaytarmayı düşünmeyin bile ki iş haricinde evde dahi kendinizi geliştirmelisiniz. İlgili konularda bilgili olduğunuzu gösterin bu dikkat çekmenizi sağlayacak çünkü her an belli bir konuda çoğu kişinin tereddüt de kaldığı sorulara yanıt verirseniz bu sizin bilgili olduğunuzu gösterir ve gelişmenizde katkıda bulunur. Aynı zamanda da inatçı olmanız gerekmektedir. Davalarınız sizin için çok önemli, orada göstereceğiniz hareketler, orada olan bilgili davranışınız ile kazanacağınız davalar size yükseklere uçmanız ile bir bilet bunu iyi değerlendirmeye bakın. Kendi isminizi çalıştığınız yerde yükselttik den sonra kendi büronuzu açarak kazançlarınızı kat ve kat fazlasına sahip olacaksınız.