Per. Nis 2nd, 2020

Murat Ülker Ve Serveti

 1959 yılında İstanbul’da doğan Murat ülker yiyecek içecek sektörünün kralı haline gelmiştir. Yıldız holding yönetim kurulu başkanıdır. 4.8 milyar $ gibi dudak uçukladan servetiyle Türkiyenin en zengin insanıdır. Bu servetin temel sebebi ise babasının kurduğu Yıldız holding den gelmektedir. Murat Ülker’in babası Sabri Ülker 1920 yılında Aluşta’nın Korbek köyünde doğmuştur. Aile sovyetler birliğinin kurulması ile birlikte müslümanlara yapılan baskı nedeniyle 1929 yılında İstanbula göç etmiştir. Sabri Ülker ve amcası Asım Ülker’in şekerleme işine girdiklerinde sene 1940 ken 1944’de şekerlemelerine Ülker markası demişlerdi. Geliştikden sonrada Yıldız holdinge dönmüşerdir. Ülker olarak tanındıklarından dolayı şaşırmaları gidermek için 1954’te Berksan olan soyadı Ülker olarak değiştirmişlerdi.

Murat Ülker Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1982 yılında iş hayatına atılmıştır. Yurtdışında’da eğitim gören Murat Ülker Yıldız Holding’e 1984 yılında başlamıştır. Ve gittikçe bu şirkette ilerleyip 2008 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanı olarak kariyerine devam etmektedir. Aynı zamanda da günümüzde Yıldız Holding olarak ŞOK marketleri ve dünya çikolata markası Godiva’nında sahibi oldu. Dünyanın en zengin iş adamları listesinde ise ilk 500 içinde bulunuyor.

Murat Ülker eşi Fatma Betül Ataseven ile evlendikten sonra şuan 3 çocuğu bulunmaktadır. Büyük velihat Yahya Ülker ise şuan üniversite eğitim hayatını tamamlamaktadır. İkiz olan Mustafa ile Fatih Ülker ise 2000 yılında dünyaya gelmiştir. Murat ülker ailesi ile vakit geçirmeyi ve yelken sporu ile uğraşmayı seve bir insandır.