Per. Nis 2nd, 2020

İş Yeri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar sizlere iş yeri açarken dikkat edilmesi gereken, dikkat edildiğinde riskimizi azaltarak nasıl bir iş yeri açarız onların tavsiyelerinde bulunacağım. Başlangıcı fazla uzatmadan konumuza geçelim;

1-Araştırma: 

 Eğer bir iş yeri açmak istiyorsanız bunu acele etmeden sakin ve yavaş bir şekilde yapmalısınız. Asla araştırma yapmadan bir işe kalkışmayın zarara girecek sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. İlk baş hangi sektörde yetenekli, becerekli ve istekli olacağınıza karar verin unutmayın ki insan sevdiği işlerde her zaman başarılı olucaktır. Önemli olan o işi severek yapın. Kesin bir sonuca karar kıldınız mı şimdi ise o sektör hakkında araştırmalara başlayabilirsiniz bu araştırmayı çevrenizdeki benzer dükkanlarda, internet üzerinden veya çevrenizdeki insanlara sorarak başlayabilirsiniz. Ne kadar çok olumlu yanıt alırsanız hem o kadar hevesiniz artar hemde riskiniz düşer unutmayın araştırma bu maddelerdeki en önemli başlıklardan biridir.

2- Maliyet Hesaplama:

 Evet araştırma kısmında sektörü bulduk ve bunların maliyetini ölçme zamanı geldi işte sizi en çok terleticek nokta da burası. Kaç para ile bu iş yerini açabileceğim ? sorusu aklınızda dönüp duruyor işte bu sıra yavaş yavaş kira, dekorasyon, iş için alınması gereken araç gereçler, reklam tutarları gibi harcamaları teker teker bir kağıt kalem ile hesap yapmanız gerekmektedir. En ucuzu olsun diye bir düşünceye kapılmayın sakın iş yapma oranınız epey bir düşüş yapar. 

3- Maliyetin Geri Dönüşünü Hesaplama:

 Eeeee, maliyetimizi hesapladık örnek veriyorum 100.000 TL tuttu. Biz bu parayı harcıyoruz da bize geri dönüşü ne zaman olacak yani ne zaman asıl kazanca başlayacağız ? İşte bunu hesaplamak kesin olmasa da olanaklar ile gideceğimiz bir şeydir ama önceden bununda kafada bir hesabını yapmamız gerekiyor ki zarara girmemize hiç gerek yok onun için maliyet hesaplamaları kadar bu paranın geri dönüşünü de hesaplamak önemlidir.

4-Mekan Seçimi:

 Bir iş yerinde en önemli olan bir diğer madde ise mekan seçimi dir. Buna özenle dikkat edilmesi gerekse de bazıları bunu böyle düşünmeyip aman benim çevrem geniş nerede açarsam iş yaparım diyenler veya kirası ucuz diye sokak aralarına müşteri taşımak isteyenler gibi bir çok insanla karşılaşırız. Önemli olan mekanın işlek olmasıdır arkadaşlar siz gidip sokak arasına bir mağaza açarsanız sizi görüp alışveriş yapma oranı işlek bir cadde de 1000 ise orada 50 dir. Bunun için gerçekten özellikle bir giyim mağazası açacaksanız işlek caddeleri tercih edin emin olun ki kirasını o cadde de her türlü çıkaracaksınız.

5-Mekan İsmi:

 İsim konusunda acele etmemenizi öneririm genellikle bir mekan açılımında mekanın son günler isim aklınıza gelip 10 dakika da isim bulmaya çalışır insan ve bu zamanda çok da etkili bir isimle karşılaşmayız. İsimin önemi müşteri açısından gerçekten vardır akılda kalıcı bir isim olsun ki markalaşmanız kolaylaşsın he işte oradaki mağaza diye adlandırılmak kimse istemez.

6-Dekorasyon:

 Bir iş yerinde görsellik çok önemli bu sadece cafe, restaurant gibi mekanlarda değil giyim, gıda, oto kuaför gibi iş yerlerinde de önemlidir. Herkes güzel bir mekanda bulunmak ister ve o iş yeri ürünlerinden çok dekorasyonu ile müşteriyi çeker dışarıdan bakıldığında aaa burası güzel bir yere benziyor gel bakalım diyecek birçok insanla karşılaşırsınız. Bunu kendi mekan tercihleriniz gibi düşünüp kararlaştırmalısınız. Güzel dekorasyon edilmiş bir mekanda mı bulunmak istersiniz yoksa masraftan kaçınmış bir mekanda mı. Emin olun ki bütçenize uygun lüks görünen pek çok malzeme vardır. Araştırmadan acele edip hiç bir şeyinizi almayınız bir yerde fiyat sorup almayın pek çok fiyat alıp karşılaştırma yapın ve uygun olanı o zaman tercih edin.

7- Güler Yüzlü Personel ve Kaliteli Hizmet:

 İş yerimizi açtıktan sonra en önemli faktörlerden bir tanesi de personel alımıdır. Personel alırken güler yüzlü, çalışmayı seven, saygılı, diksiyonu düzgün kişiler seçmeye özen gösterin. Bir çok iş yerinde de karşılaşmışsınızdır ki siparişlerin geç gelmesi, müşteri ile ilgilenmeme, müşteriye ters cevaplar verme gibi konular vardır. Siz buna özen gösterin ki hem müşteri memnuniyetini sağlayın hemde tavsiye edilmeniz daha hızlı sürsün. Bunun için çalışanlarınızla sürekli irtibat halinde olun, onları uzaktan da olsa gözleyin, sadece gözlerinizi üstünde görmesi bile yeterli ve ayrıca çalışanlarınızın maaş konusunda haklarını verin onlar sizi ayakta tutan insanlar siz onlara iyi bakmazsanız onlarda sizin büyümenizi sağlamazlar. Onlar kazandıkça sizinde kazanacağınızdan emin olun aksi takdirde maaş zaten hep düşük zam yok diye işlerini düzgün yapmayanlar veya işin kurnazlıklarını arayanlar olacaktır.

8- Reklam:

 İş yerinizin reklamına verdiğiniz paralara sakın acımayın. Emin olun ki siz düzgün reklam çeşitleri bulduğunuzda siz 1 verirken onlar size 2-3 getirecek. Önemli olan reklam çeşitlerinizi iyi seçmelisiniz örneğin gıda sektöründe misiniz broşür bastırıp çevrenizde ki tüm evlere ve iş yerlerine dağıtabilirsiniz veya giyim ile mi uğraşıyorsunuz sosyal medya hesaplarından çevrenizde ki insanları takip ederek iş yerinizi tanıtmış olabilirsiniz. Sadece reklamlar sayesinde markalaşmış bir çok iş yeri, e ticaret firmaları var.