Per. Nis 2nd, 2020

Gümrük Müşavirliği Mesleği Ve Maaşları

Gümrük müşavirliği çok köklü ve bitmeyecek meslekler arasındadır. İthalat, ihracat yapılan firmalar ile çalışır ve onlara müşavirlik hizmeti vermektedirler.Bir eşyanın gümrük den geçmesi için gerekli tüm belgeleri, dosyaları hazırlamakla eşyayı hazır hale getirip gümrük den geçirmekle yükümlüdür.

 

Gümrük müşaviri nasıl olunur ?

 Gümrük müşaviri olmak için Dış ticaret, Uluslararası ticaret gibi bölümlerden lisans veya ön lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Gümrük müşaviri olmayı planlıyorsanız en az 3 senelik bir iş tecrübesi gerekiyor yani buna staj da diyebiliriz. Gümrük müşaviri olmak için ilk baş gümrük müşaviri yardımcısı olmanız gerekli onun için de 1 sene bir gümrük müşavirliği şirketinde stajınızı yapıp ondan sonra gümrük müşaviri yardımcı B karne sınavına girmeniz gerekmektedir. 1 sene stajın sonunda ve sınavı kazandıktan sonra gümrük müşavir yardımcısı olmaya hak kazanırsınız ve B karnesine sahip olursunuz. Tabii ki de hedefimiz direk gümrük müşaviri olup A karnesine sahip olmaktır. Bunun için de 2 sene boyunca gümrük müşaviri yardımcısı olarak göreve devam etmek zorundasınız ondan sonra tekrar bir sınava tabii tutularak ve o sınavı da kazanarak gümrük müşaviri olup A karnesine sahip olabilirsiniz. Bu işi yaparken gümrük mevzuatını iyice ezberlemeniz lazım ki buda işin zorluklarından biridir. Çünkü sizler iş hayatınız boyunca o mevzuata uyararak ilerleyeceksiniz. Kaçakçılık, rüşvet gibi işinizi kötüye kullanma düşüncelerinde iseniz eğer 5 yıldan az hapis ve para cezası alacağınızı da göz önünde bulundurarak bu düşünceleri aklınızdan bile geçirmenizi tavsiye etmiyorum. Staj zamanları en çok sıkılacağınız zamanlar olacaktır. O da sürekli dosya, evrak getir götür gibi işlerde olabilme ihtimalinizden kaynaklıdır. Gümrük müşavirlerin kullandığı bilgisayar programının ismi Evrim Haber dir. Bu programda müşterilerin bütün mal adedi, tır plakası, alıcı, satıcı, nakliyeci bilgileri olmak üzere bir sürü bilgi kayıt altında tutulup beyanname ye çevrilir. 

 

Gümrük Müşavir Maaşları

 Tabi ki de en çok merak edilen sorular arasında maaşlar var. Eğer gümrük müşavirliği yolunda ilerlemek isterseniz güzel maaşlar da alacağınızdan emin olabilirsiniz. Gümrük müşavir yardımcısı olduğunuz da ortalama 3.500 – 4.000 TL gibi bir maaşınız olacaktır. Gümrük müşavirliği olduğunuz da ise 6.000 – 7.000 TL gibi maaşa sahip olacaksınız ki bu gayet mesleğine göre alınabilecek güzel maaşlardır.