Per. Nis 2nd, 2020

E-Ticaret Nedir ?

EN BAŞARILI E-TİCARET SİTELERİ:

 

 E-TİCARET YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

  Bakım ve Kontol:

Sitenin zaman içerisinde sorunlu olan kısımlarının düzeltilmesi ve güncellenmesi aşamasıdır. 

Sitenin sorunsuz çalışması hedef kitlenin güvenini etkileyen en değerli faktörlerden biridir.

 Reklam ve Tutundurma:

 Hedef kitlenin yaşam tarzı göz önüne alınarak sürekli ve belirli belli zamanlarda tanıtım faaliyeti yapılmalıdır.

 Sadece teknoloji açısından değil gerçek hayattada reklam araçları kullanılabilir.

 Geliştirme: 

Programın çoklu dil desteği her ihtimale karşı bulunmalıdır. Tasarım aşamasındaki çözümler bu aşamada da geçerlidir. Sürekliliği kontrol altında tutmak gerekir ve gelişmek için düzenli bir şekilde çalışmak gerekir.

 Tasarım:

  Sitenizin tasarımı hem güzel, ferah, lüks hemde kolaylıkla kullanılabilir olmalıdır. E-ticaret sitesindeki en dikkat edilmesi gereken fakörlerden bir tanesi de tasarımdır. Bunun için pek bir bilginiz yok ise tasarımcılar istihdam edebilir veya Freelancerlarla çalışabilirsiniz.

 Zaman Planı Yapılması:

 Zaman çizelgesine aşamaya bağlı olarak kişiler, maliyetler ve yapılacak işler net olarak, öngörülebildiği kadarıyla gecikmeler de göz önüne alınarak konulmalıdır.

 Maliyetler ve Yatırım Geri Dönüş Analizi:

 Yapılan yaptırımlarımızın bize ne kadar sürede geri dönüş sağlayabileceğini araştırma taktiklerimiz ile önemle analiz ederek öğrenmeliyiz. Bu analizi yaparak karşılaşıcağımız sorunları önüne geçip elimizde ki nakit para akışını sağlamaktayız. Bir risk alıyorsak bunu önceden planlamalıyız ki herşey istediğimiz gibi yolunda gitsin.

Maliyetler: 

 • Araştırma maliyetleri
 • Kadro ve personel maliyetleri 
 • Donanım maliyetleri 
 • Bağlantı maliyetleri
 • Yazılım maliyetleri
 • Tasarım maliyetleri
 • Geliştirme maliyetleri
 • Test ve bakım maliyetleri
 • Tanıtım maliyetleri

Bu sektörde maliyetler kadar rakiplerimize de dikkat etmemiz gerekir ilk baş hedef pazar belirlenir daha sonra rakipleri belirleyip onlara karşı bi arge oluşturmalıyız. Rakiplerin üstlerinde durmaya yada onlarla eşit olmaya gayret gösteririz ki altda kalmamız hiç birimizin hoşuna gitmez.Ana amacımız ne, müterilerle ilişkilerimiz nasıl, giderleri azaltabiliyormuyuz yoksa üstüne daha mı çoğalıyor, hedefe ulaşmak için kat edeceğimiz yol ile maliyetlerimiz nelerdir, yapıcağımız e-ticaret sitesini ne kadar sürede herşeyini yapabilip aktif hale getirebiliriz. Unutmayın hiç bir iş yeri açıldığı gibi büyüyemez en başlarda tabiki sıkılıcaksınız kazanamayacaksınız belki bazı zamanlar cebinizden dahi vericeksiniz bunların hepsinin planını ilk başta yapıp hedeflerinize sağlıklı bir şekilde gitmeniz gerekir bu yola çıkarken sabırlı, istekli ve azimli çıkın.

Bu konuda araştırmalarınızı sıklıkla yapmalısınız araştırmadan bir işe girerseniz inanın güzel sonuçlarla karşılaşmazsınız peki araştırma yaparken nelere dikkat etmek gerekir;

 • Bölgenizde ki internet kullanıcılarının ne sıklıkla olması
 • E-ticaretin gidişatı ki genel olarak çok güzel yerlere geleceği belkide bundan sonraki zamanlarda mağazaların kapatıp E-ticaret olarak devam etmeleri bile söz konusu olabilir.
 • Hangi sektörde ticaret yapıcaksanız o sektörün durumuna dikkat edilmesi gerekir.