Per. Nis 2nd, 2020

Nasıl E-Ticaret Yapabilirim ?

Evet önceki konularımda E-Ticaret Nedir ? adı altında bir yazı paylaşmıştık umarım işinize  yaramıştır. Bugün ise Nasıl E-Ticaret yapabilirim ? Nasıl E- Ticarete başlarım ? E-Ticaret için şirket kurmak gerekiyor mu? tarzı sorulara bildiğimiz kadar yanıt vermeye çalışacağız umarım sizlere bir katkı da bulunabiliriz.

Nasıl E-Ticaret Yapabilirim ?

E-Ticaret in dünya üzerinde gittikçe önem taşımaya devam ettiğini biliyoruz. Günümüz de senelerce dükkan işletip E-Ticaret kazancının daha çok olduğu bir çok firma da görüyoruz. Ülkemiz de E-Ticaret oranlarıda gittikçe yükselmeye devam etmektedir. Gelecekte ki meslek olarak gördüğümüz bu sektörde gayet büyük başarılı firmalar var bunlar gerçekten çok yüksek müşteri potansiyeline sahip olup dünya veya ülke çapında büyük alışverişe sahiptirler. Ülkemizde de hepsiburada, n11, gittigidiyor gibi gerçekten başarılı olan siteler görmekteyiz. İyi bir araştırma ve geliştirme ile güzel yerlere gelinebilir. Bunun için en azından şahıs şirketi olmanız gerekli ve internet den de azda olsa anlamanız gerekli sosyal ağlar dan gelecek müşteriler gerçekten ilkler için çok önemli olacaktır. Gelin birde nasıl e-ticarete başlarım kısmımıza gelelim.

 

Nasıl E-Ticarete Başlarım ?

E-ticaret yapmanız için E-Ticaret yaparken nelere dikkat etmeliyiz ? yazımıza dikkatle göz atmanız gerekmektedir. Bu yazımızda anlatmış olduğumuz araştırma ve geliştirmelere göz attık dan sonra tercih olarak sizlere nasıl başlamanız gerekeceğini anlatacağım. Biliyoruz ki ülkemizde olmak üzere her ülke de amazon, hepsiburada, n11 gibi siteler var ve bu siteler büyük balıklar biz başlarken küçük balık olacağız (tabi ki milyonlar ile giriş yapmıyorsak) bu gibi siteler her daima arama motorlarının ilk sıraların da olacağı için bizim sitemizin büyük reklamlar yapmadan gözükmesi neredeyse imkansız. Örnek veriyorum bir telefon kılıfı satıyorsunuz arama motoruna telefon kılıfı yazdığımız da büyük siteler başta olmak üzere her site sıralanır ama genel olarak ilk sırada aradığını uygun fiyata bulunca altlara doğru inmez bile kullanıcı. Bunun için benim başlama tavsiyem hepsiburada, amazon gibi sitelerde bir başlangıç yapmanız önerilmektedir. Çünkü bu sitelerin trafikleri çok yoğun olacağı için size müşteri getirme olasılığı da çok büyüktür. Onlar size müşteriyi, ödeme şekillerini gibi konuları karşılayacak sizin yapmanız gereken ise ürün takibi ve faturalar. Bu sitelerin hepsi farklı çalışmaktadır genel olarak kayıt için para değilde satış başı %10-20 gibi komisyonlar almaktadırlar. Her sitenin anlaşması farklıdır tabi ki sizlere ne zaman ödeme yapacaklarını onlar belirler bazı siteler 2-3 günde bir ödeme yaparken bazıları 20 günde bir ödeme yapmaktadır. Dediğimiz gibi eğer e-ticarete başlamak istiyorsanız bunlar gibi sitelerde başlangıç yapmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Belki belli bir isim yaptık dan sonra kendi sitenizi açıp ve sosyal ağlar dan da satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

E-Ticaret İçin Şirket Kurmak Gerekiyor mu ?

Evet tabi ki de gerekiyor. Çünkü sonuç olarak bir ürün satışı yapıp ve ondan kar ediyorsunuz ki vergisini de aynı zamanda vermeniz gerekiyor. Peki E-ticaret açarken Şahıs şirketi mi, anonim şirketi mi , limited şirketi mi açıyoruz ne açıyoruz sorusuna gelecek olursak. Şahıs şirketi bizim için yeterli olacak bir şirket türüdür. Aynı zamanda aralarında herkesin kolayca açabileceği bir şirket türüdür. Bir mali müşavir ile görüşüp fiyat ve bilgilerini daha ayrıntılı bir şekilde alabilirsiniz. Ayrıca şahıs şirketinde adresinizi home ofice olarak evinizi dahi gösterebilir siniz. Yani şirket açmanız için illa dükkan açmanıza gerek yok.