Per. Nis 2nd, 2020

Az Sermaye İle Kendi İşinizi Yapabileceğiniz Meslekler

Bu belirteceğimiz meslekleri kendi mahallenizde ufak fiyatlarla kendinizi döndürebileceğiniz iş yerleri açabilirsiniz. Bu iş yerlerine baktıktan sonra mahalleniz’de veya iş yeri açmak isteyeceğiniz yerde hangisi ne sıklıklı faaliyete geçirilmiş yada hiç açılmamış bi fikir gibi bir araştırma çalışması yapmalısınız tabiki her iş fikiri her ortamda kazanıcak diye birşey yok ayrıca araştırma konusuna başka bir yazımda değindim o yazıma göz atmanızı tavsiye ederim İŞ YERİ AÇARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER şimdi yapabileceğimiz işlere geçelim;

1- Oto yıkama: 

Oto yıkama işi sürekliliği olan en büyük işleriden biridir. Çünkü gerçekten ülkemizde artık herkesin bi arabası var sokaklarda yer bulamaz olduk fiyatlarımız ne kadar yüksek de olsa ülkece arabalara duyduğumuz ilgiden dolayı geçekten en iyisini alıp en temiz bir şekilde bakma derdindeyiz belki çevrenizde hergün arabasını yıkayan insanlar vardır ki ben bunun örneklerini çok gördüm tanındığınız yerde olmak herşeyden önemlidir. Çünkü genellikle çevrenizle ve iş yerinizin komşuları ile başlar bu iş size güvenen arabasını teslim eder ve en önemli olan ise titiz olup arabasını en güzel şekilde teslim etmektir. Emin olun ondan sonra siz onları değil onlar size gelicektir. Yeterki işinizi severek ve en iyi şekilde yapın. 

2- Manav:

 Manav’da süreklilik getiren bir işdir asla da ölmeyecek bir iştir yeterki açacağınız yeri dikkatli seçin ve ürünlerinizi halden dikkatli ve güzel şekilde alın 2 kuruş fazla olsun ama en kaliteli meyve, sebzeler sizde olsun emin olun çevremde gördüğüm tecrübemle bunu diyorum ki gerçekten ürününüz kaliteli olduktan ve dükkanınızı güzel bir caddeye açtıktan sonra kimse sizin işlerinize engel olamayacak ve gittikçe büyüyebileceksiniz.

3- Market:

 Bakkal devrini artık kapatmak üzereyiz ki çoğu yerde bakkal dahi bulamıyoruz marketler artık en çok ziyaret edilen yerlerdir. Market açıcağımız işlek bir cadde seçilip ürünlerimizi bol bol çeşitlendirerek kullanmalıyız. Bu marketiniz de aynı zamanda bir taze kuruyemiş kısmınızda olabilir. Sıcak ve taze olduktan sonra belki elinizde malzeme bile kalmayacak yeterki dükkanınıza önem gösterip başında durun eksiklerine ve yeniliklere önem verin.

4- Çay ocağı:

  Bu iş fikri size küçük gelsede sürüm ile güzel para kazanabileceğiniz bir iş fikridir. Sizin yapmanız gereken sadece işlek bir yerde küçük bir çay ocağı açıp etrafınızdaki dükkanlara çay vermek olacaktır ki etrafınızda ne kadar dükkan varsa o kadar para kazanabilirsiniz. Hepimiz güne başlarken iş yerimize gittiğimizde çay, kahve içmek için can atarız ve çay ocaklarına para kazandırırız. Pullarla ödendiği için de emin olun kimse sizden ne kadar çok harcama yaptığını anlamayacak bile genelde iş yeri sahibi ödediği için elemanların pekde umrunda olmayıp sizde sürekli sipariş söyleyecektir. Maliyet ve kazanç hesaplamasını kendi kafanızda kurabilirsiniz.

 5-Büfe:

 Evet küçüklüğümüzden beri okullarımızın karşında olan büfelerle hiç bir zaman bağlantımızı kesmemişizdir. Özellikle ortaokul ve lisede karşımızda olan patates, sosis, köftesi olsun güzel ve uygun fiyat olan yemeklerden asla vazgeçemedik. Kantinlerin yüksek ve yemeklerinin doyurucu olmamasından dolayı genellikle her zaman okulumuzun karşısında ki büfelerden yedik. Bazen sıra beklediğimiz dahi oluyordu. Bu iş fikrinde biraz öğrenci borçlarınla uğraşabilirsiniz ama inanın ki size çok güzel getiriler getiricektir ve öğrencilerle olan sohbetiniz hoşunuza gidecek onlarla arkadaş gibi olucaksınız. Ve bu büfeyi uygun maaliyetler ile açabilirsiniz.

6- Spor salonu:

 Çevremizde herkes fit bir vücutla buluşmak ister ve bunu evde ve dışarıda bir yerde yapamayacağını düşündüğü için hemen spor salonlarına başvururlar. Sürekli gidiceklerini düşünürler ama aylık, altı aylık veya yıllık ödemelerini yaptıktan sonra belki ilk haftadan sonra hevesini alıp hiç bile gitmemiştir. Bunun örneğini çevremde ve kendimde görmüştüm ki aylık olarak kaydolup bir hafta gidip devamını getirememiştim resmen paranızı hibe ediyorsunuz. Tabiki bu spor salonlarının işine gelmektedir. Eğer bir spor salonu açmayı düşünüyorsanız hem kendi sporunuzu yaparak hemde aynı zamanda paranızı kazanabilirsiniz.

7- Yoga ve Pilates salonları:

Kadınlara yönelik olan bu iş güzel paralar getirebilir. Genellikle hamile veya çocuklu annelerin yazıldığı bu salonlar için kayıt genel olarak spor salonlarından daha pahalı olabiliyor. Ve özellikle bireysel ders için gelenlerin çok olduğu için kişisel ders verip daha çok yorulup fakat gerçekten karşılığını fazlasıyla alabildiğiniz bir meslektir. Çalışanlarınızı güler yüzlü seçmenizi tavsiye ederiz.

8-Yemek Sektörü:

 Bu sektörle her yerde her zaman iş yapabilirsiniz. Bölgenizde bir araştırma yapın ve nelerin en çok tüketildiğini öğrenin örnek veriyorum bölgenizde en çok kumru mu tüketiliyor kumru konusunda bir araştırma yapın veya köfte konusunda bir yeteneğiniz mi var ona odaklanın yemek sektöründe genel yapılan hatalardan biride ilk zaman açtığınızda güzel bir şekilde işletip daha sonra malzemeden kısıp veya pek önemsemeyip lezzetinizi düşürürseniz bu size ciddi bir müşteri kaybına neden olabilir. Yani ilk açarken nasıl lezzetde yapıyorsanız ve hangi miktarda koyuyorsanız onun öyle devam etmesine önem göstermeniz gerekir.

9- Bayan Giyim:

 Genellikle hepimizin bildiği ve tercih ediceği bir meslek çünkü gerçekten bayanların yaptıkları alışveriş erkeklerden kat kat fazladır. Bunun için önemli olan ürünlerinizi en güzel ve modaya uygun bir şekilde seçebilmektir. Sürekli modası değişen bu sektörde malınızı toptan en kaliteli ve en uygun şekilde almaya özen gösterip aldığınız sürece kazanıcaksınız. Bu işi mağaza dışında internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bu konu hakkında çok çok iş yeri olduğunu biliyoruz ama emin olun ne kadar çok iş yeri varsa onun kat kat fazla müşterisi var bu sektör de önemli olan modayı takip edip mağazanızı güzel bir yere açmaktır. Veya internetden yapıyor iseniz güveninizi ve reklamlarınızı iyi yapmanız gerekir E-ticaret hakkında bilgi almak için konumuza bir göz atınız.

10- Bijuteri dükkanı açmak:

 Bijuteri dükkanı açmak için fazla bir maliyet gerekmez günümüzde herkesin kolaylıkla açabileceği bir meslektir. Yalnız modelleri ve modayı gerçekten çok sıklıkla takip etmeniz gerekecektir her saniye yeni modellerin çıktığı bu sektörde aldığınız ürünleri satamazsanız elinizde kalma gibi bir ihtimali vardır. Çok hızlı bir sektör olan bijuteri işi kolaylıkla ve rahatlıkla satılır. Çok hızlı ticareti ve modası olan bu sektörde tek bir yöne odaklanmanız önerebilir. Mesela, elbise kombinlerine uygun bijuteri ler veya gençlerin sevebileceği tarz bijuteriler olarak bi kısma odaklanırsanız daha rahatlıkla takip edebilirsiniz.